Youtube kanalı üzerinden piyasa analizi yapan Selçuk Geçer, yükselen enflasyon ve döviz kurunun Türkiye’ye etkilerini analiz etti. “Türkiye’nin işi zor” diyen Geçer, doların hızla 30’lu seviyelere çıkacağını belirterek tarih verdi.

EURO/DOLAR PARİTESİNDE DENGELER DEĞİŞTİ

Dolar/Euro paritesi Euro/dolar paritesine evrilmeye başladığını söyleyen Selçuk Geçer, bu oranın 0,80 doğru gideceğini ön gördü. Merkez Bankası’nın rezervlerine ilişkin değerlendirme yapa Geçer “Merkez Bankası net döviz rezervleri her geçen gün düşmeye devam ediyor. 7,5 milyar dolara geldi net döviz rezervi. Swap hariç net döviz rezervi ise içler acısı. -54.3 milyar dolar. Bu da döviz üzerindeki döviz baskısının artık mümkün olmadığını gösteriyor.” dedi.

DOLARIN YIL SONUNDA 18’LERİ GEÇECEK TAHMİNİ

Türkiye ile ilgili beklentilerin bozulduğunu ifade eden Geçer, Merkez Bankası’nın da bu doğrultuda anketlerinin bozulduğunu belirtti. Yükselen enflasyona değinen Geçer, “Enflasyon beklentisi yüzde 64.59’du o yüzde 69.94’e evrildi. Dolar beklentisi 18.89’du o da 18.99 oldu. Tabi bu iyimser tahminler. Doların bu seviyelerde yılı kapatma imkanı yok.” diye konuştu.

“ARALIK AYINDA DOLAR 30 LİRAYA ÇIKAR”

Doların kısa vadede 18,20’leri göreceğini belirten Geçer, “Maksimum 1-2 ay içinde 21-22 lira seviyelerini görürüz Eylül itibariyle. Sonrasında Aralık ayına kadar 30 liranın üzerine çıkmış bir dolar kuru göreceğiz gibi” dedi.

TÜRKİYE’DE DENGELER BOZULUYOR

Türkiye’de dengelerin daha da bozulacağını vurgulayan Geçer, “Yıl sonu umarım kırılmayla karşı karşıya kalmayız. 30-35 lira arasında dolar kuru bu seviyeyi tamamlarsa, oturup dua edelim. Kırılma olursa 3 haneli dolar kuru ile karşı karşıya kalabiliriz. Kimse şaşırmasın.” yorumunda bulundu.

Etiketler:

, ,