Emeklilerin beklediği zam farkı ödemelerinde beklenen haber geldi. Kurban Bayrımı öncesi hesaplara yatırılması beklenen ancak ertelenen ödemelerin ay sonunda yatırılacağı duyuruldu. Yaklaşık 2 milyon 391 bin memur emeklisi, dul ve yetim temmuz zammı ile enflasyon farkından oluşan zam farkının 28 Temmuz Perşembe günü ödeneceği öğrenildi. Peki emeklilerin zam farkı ne zaman ödenecek? Dul ve yetim Temmuz zammı ile enflasyon farkından oluşan zam farkı ne zaman yatırılacak? İşte haberimizin detayları…

EMEKLİYE ZAM FARKLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2.385.799 kişinin 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, aylık almakta oldukları Banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 28 Temmuz 2022 tarihinde ödenecektir.

Yapılan açıklamaya göre;

A- Aylıklarını her ay alanlara; Temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında,
B- Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan;

  • 1- Grupta Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde aylık alanlara; Temmuz ayı olmak üzere, 1 aylık tutarında,
  • 2- Grupta Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde aylık alanlara; Temmuz ve Ağustos ayları olmak üzere, 2 aylık tutarında,
  • 3- Grupta Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde aylık alanlara; Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olmak üzere, 3 aylık tutarında,aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir. Toplam fark ödemesi tutarı 6.447.227.858,02 TL’dir.

2 BİN 85 LİRA ZAM FARKI YARATILACAK

Hesaplaması yapılan zam farkları, Temmuz ayının 1’i ile 5’i arasında emekli aylıklarını zamsız alan tüm memur emeklileri ile hak sahiplerine ödenecek. Temmuz başında örneğin 5 bin lira zamsız emekli aylığı alan bir memur emeklisinin hesabına 2 bin 85 lira zam farkı yatırılacak.

BAYRAM ÖNCESİNDE BAŞLATILDI

Bu yıl Kurban Bayramı nedeniyle memurların maaş ödemesi öne çekilerek 8 Temmuz’da yapıldı. Böylece memurlar bayram öncesinde yüzde 41.69 zam ve enflasyon farkının da eklendiği yeni zamlı maaşlarına kavuşmuş oldular. İşçi, esnaf ve çiftçi emekli aylıkları da yüzde 42.35’lik TÜFE farkı eklenerek 18 Temmuz’dan itibaren ödenmeye başlandı. Zamma bir tek memur emeklileri kavuşamadı.

Etiketler:

, , , ,