Ekonomist Remzi Özdemir, Merkez Bankası 7. defa pas geçtiği faiz kararını değerlendirdi. Türkiye’nin ihracat alanın darbe alacağını belirten Özdemir, doların ise yükselişine devam edeceğini söyledi. Özdemir, Merkez Bankası faizi ile enflasyon arasında 64 puanlık farkın 70’lere çıkacağını da vurguladı.

FAİZLE ENFLASYON ARASINDAKİ FARK 64 PUANA ÇIKTI

“Havuz medyasından 2 gündür 2 puanlık bir faiz artışı olabileceğine dair spekülasyonlar var. Bu kadar direnen bir Merkez Bankası neden faiz artırsın. Merkez Bankası faiz artırma yerine faiz indirme gafletine de girebilir. Gerçekten bugün yüzde 80’da dayanmış enflasyonu ve dolardaki bu çıkışı ve 65 Milyar dolar karşılığında Kur Korumalı’nın bütün bu kötülükleri anası Merkez Bankası’nın Eylül ayında başlattığı ve 3 ay süren faiz indirimleri oldu. Bütün bunları yaşadığımız için Merkez Bankası’ndan her şey bekliyoruz. Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararının bir önemi yok. Enflasyon ile Merkez Bankası’nın Faizi arasındaki fark 64 puana çıktı. Temmuz ayındaki enflasyonla beraber bu daha da artacak. 70’lere vuracak.”

“DOLARIN YÜKSELİŞİ DEVAM EDECEK”

“Merkez Bankası faizi pas geçerse ne olur? Öncellikle dolardaki yükselişin devamı gelir. Önümüzdeki günlerde büyük bir dolar kıtlığı bekliyoruz. Türkiye’ye para girmiyor. Sürekli para çıkıyor. 5 aydır bu devam ediyor. Merkez Bankası’nın uyguladığı saçma politikadan kaynaklı.”

HAZIR GİYİM CİDDİ ETKİLENECEK! İHRACATTA BÜYÜK DARBE

“Bir ülkenin Merkez Bankası kendi piyasasını bu kadar ürkütür mü? Para birimini bu kadar değersiz kılabilir mi? Bana göre Merkez Bankası bugün şekersiz kahve içecek. Verdikleri karar Türkiye’nin aleyhinde bir karar. Dolara dikkat çekmemiz gerek. İhracatımız darbe görecek. Avrupa resesyonundan Türkiye’nin ciddi bir şekilde etkilenecek. Özellikle fason ve hazır giyimde”

“MERKEZ BANKASI BİR KİŞİ ÜZERİNDEN DEVAM ETTİ”

“Merkez Bankası tek bir kişinin fantazileri ve hayalleri üzerinde devam etti. İlk başta dediğim gibi şekersiz kahveyi içtiler”