İzmir Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan 6.6 büyüklüğündeki depremde İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı ile ilgili görülen davada karar açıklandı.

Deprem sonrası başlatılan soruşturma kapsamında binanın müteahhidi Çetin Doğan ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı tutuklandı. Çalışanları kontrol eden tekniker Gündüz Uysal tutuksuz yargılanırken, yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak ise firar etti. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU MAHKEMEYE ULAŞTI

İzmir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada İstanbul Teknik Üniversitesi’nden talep edilen bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Mahkeme başkanı tarafından okunan bilirkişi raporunda proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı ve sürveyan Gündüz Uysal’ın tali, müteahhit Çetin Doğan ve yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak’ın asli kusurlu olduğu belirtildi.

28 Mart’taki duruşmada savcı, mütalaasında, sanıklardan Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı’nın ‘olası kastla öldürme’ suçundan, Gündüz Uysal’ın ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan cezalandırılmalarını talep ederken firari Bedriye Işıldak’ın ise dosyadan ayırılmasını istedi.

Davanın 13 Mayıs’taki duruşmasında da mütalaasını veren duruşma savcısının yerine göreve gelen iddia makamı, hukuki görüş farklılıkları nedeniyle yeni mütalaa için ek süre istedi.

MÜTEAHHİT DAHİL 3 SANIĞA HAPİS

Davanın görülmesine, 6’ncı duruşmayla devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı, SEGBİS aracılığıyla katılırken, müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Savcı, sanıkların ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın açıklanmasıyla duruşmaya 1 saat ara verildi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, müteahhit Çetin Doğan’ın 18 yıl ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı’nın ise 12 yıl hapis cezasına çarptırılıp, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Sürveyan Gündüz Uysal 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Firari sanık Bedriye Işıldak’ın dosyası ise ayırıldı.

Etiketler:

, , , ,