Dolarda yaşanan Haziran hareketliliği piyasaları ateşlemeye devam ederken, dolarda yaşanan yükselişin akibeti de merak konusu oldu. İşte detaylar

DOLAR NEDEN DÜŞMEZ?

1. Dolar düşerse cari açık artar. Dolar düşerse ihracat gelirleri azalır. Döviz gelirleri azalırsa ihracatta gerilme olur. Bunu ekonomi yönetimi istemez.

2.Enflasyon yükselmeye devam eder. Baktığımızda TÜİK rakamlarına göre 73 seviyelerinde, bağımsız kurumlarının ölçmesiyle ise yüzde 100 seviyesini aşmış durumda. Bu yönüyle enflasyon yüksek kalması, bankaların şirketlerin ve bireyselleri dövize yönlendirecek. Bu da dövizde baskılanmaya devam edecek.

3.Dışardan sermaye girişi sıfırlanmış hatta sermaye çıkış söz konusu. Bununda temel nedeni ekonomide kırılganlığın artması ve mevcut mali ekonomik sistemdeki bozulma, Merkez Bankası’nın faizleri düşük tutması dışardan sermaye getirmesi zor.

4. Türkiye yatırım yapılabilir sıfatını kaldırdı. Kredi derecesi düştü. Bu yönüyle de sermaye getirmesi zor. Risk prim 750 seviyelerini aşmış.

5.Türkiye’nin dışardan döviz kaynağı bulması zorlaştı. Merkez Bankası’nın kapasitesi düştü. Kura müdahale etmek için döviz satıyor.

6.Faiz ile enflasyon arasında yüzde 60’lık fark var. TL’ye olan ilgi düştü ve savunması kalmış durumda. Makasın açılması TL üzerinde baskıyı oluşturuyor. Bu durumda vatandaşların, şirketlerin ve bankaların dövize yönelmesine neden oluyor.

7.Kamuların, bankaların ve şirketlerin döviz borcu var. Mecburen döviz alacaklar. 1 yıl içerisinde ödenmesi gereken borç 181 milyon dolar seviyesinde.

8. Merkez Bankası o kadar çok para saldı ki piyasaya bu zaten kuru 20’li seviyelere çıkardı. Ancak kur halihazırda 17 seviyesinde gözüküyor. Yani önümüzdeki dönemlerde kurun 20’li seviyelere gitmesi oldukça yüksek gözüküyor.

9.Enflasyon ile mücadele edilmiyor. Parasal sıkılaşma yok. Aksine Merkez Bankası yeni para basmaya devam ediyor. Bu durumda TL’yi çoğaltıp döviz kuruna ilgili artırıyor.

10.Önümüzdeki aylarda çalışanlara yüksek oranda zamlar yapılacak. Bunun için de yeniden para basılacak. Çünkü Hazine’nin parası yok. Bu da yeni enflasyon demek.

“DOLAR 13’E DÜŞER SONRA ÇIKAR”

Rakamsal veriler ve grafiklerle dolar kurunda yaşanacakları anlatan Tuna Kaya şunları kaydetti:

“2021 Aralık ayında 18 olan dolar aşağı düşürüldü. İlk 5 ayda Oluşan cari açık 40 milyon dolar. Yani kur aşağıda tutuldukça şirketle bunu fırsat bilip ithalat yaptı. Yılın sonuna doğru bu 100 milyar dolar seviyesine ulaşabilir. Kuru düşürmek için Süper Bono çıkarması güç görünüyor. Hatta çıktığında kurda düşüş olabilir ama 13 seviyelerinden tekrar yukarı yönlü hareketine devam edecek. Çünkü Merkez Bankası çok sayıda para basmış.”

“KUR ZİNİRLERİNDEN KURTULABİLİR”

Dolarda kritik seviyelerin aşıldığını ifade eden Kaya, 20 barajına dikkat çekerek, “Dolar’da 16 kritik aşıldı. 17,17 -17, 50 de dolar durmazsa 18,43 seviyesine ulaşacak. Yukardaki seviyesi ise 21 TL olacaktır. 15 seviyesi aşıldıktan sonra hareket başladı. Dolar kurunda 21 bandı aşılınca artık başka seviyeleri konuşacağız. Kur zincirlerinden kurtulabilir. Eğer aşarsa vay halimize” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

, , , ,